Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας άρχισαν να ετοιμάζονται για το Πάσχα. Την Παρασκευή 19/4 μαζί με τις δασκάλες τους και τηρώντας τα έθιμα της λαμπρής αυτής γιορτής ετοίμασαν πασχαλινά κουλούρια. Συγκέντρωσαν τα υλικά τους, τα ζύμωσαν, έφτιαξαν με τα χεράκια τους σχέδια που τους άρεσαν και τα πήγαν στον φούρνο της γειτονιάς για να τα ψήσουν. Περάστε να σας κεράσουμε και να σας ευχηθούμε «Καλό Πάσχα!».

ΤTην Πέμπτη 18 Απριλίου οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεων του σχολείου μας παρακολούθησαν μια πολύ ενδιαφέρουσα, κατατοπιστική και χρήσιμη παρουσίαση για τις Πρώτες Βοήθειες που πρέπει όλοι μας να γνωρίζουμε και να παρέχουμε στους συνανθρώπους όταν χρειαστεί. Τα στελέχη του Ε.Κ.Α.Β., που είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε, με πολλή υπομονή και επαγγελματισμό μας έδειξαν τεχνικές παροχής πρώτων βοηθειών, έλυσαν όλες μας τις απορίες και τους ευχαριστούμε για την παρουσία τους στο σχολείο μας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων για την άψογη συνεργασία στη διοργάνωση της δράσης αυτής.

Τον αρχαιολογικό χώρο της Πλευρώνας επισκέφτηκαν την Πέμπτη, 11 Απριλίου οι Γ΄, Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεις του σχολείου μας. Θαυμάσαμε την οχυρωματική αρχιτεκτονική της, εντυπωσιαστήκαμε από τις μοναδικές δεξαμενές νερού, καθίσαμε στα ειδώλια του πρόσφατα ανακαινισμένου θεάτρου και απολαύσαμε τη μαγευτική θέα προς τη λιμνοθάλασσα του Μεσολογγίου και τα νησιά του Ιονίου πελάγους. Όλοι μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι με την επίσκεψη στην τόσο σημαντική πόλη της αρχαίας Αιτωλίας.

Την Τετάρτη, 3/4/2024, φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας την κ. Φωτίου Αντωνία, επισκέπτρια υγείας του Γ.Ν. Αγρινίου όπου συζήτησε με τους μαθητές/τριες  των Ε και Στ τάξεων την αξία  του εθελοντισμού και την καλλιέργεια ενσυναίσθησης και αλληλεγγύης στον συνάνθρωπο.  Οι μαθητές/τριες έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον κατά την παρακολούθηση της παρουσίασης «Εθελοντική Αιμοδοσία» και ακολούθησε μια πολύ όμορφη συζήτηση. Ευχαριστούμε την κ. Φωτίου για την παρουσία της και την ενημέρωση για ένα τόσο σημαντικό θέμα.

Τη Δευτέρα, 8-4-24, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική δράση από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Αγρινίου με θέμα την αντιμετώπιση του σεισμικού κινδύνου και των πυρκαγιών. Τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη δράση κάνοντας εύστοχες ερωτήσεις. Ευχαριστούμε τα στελέχη του Πυροσβεστικού Σώματος για την παρουσία τους στο σχολείο και τον σύλλογο γονέων για τη συνδιοργάνωση της δράσης.

Την Πέμπτη 28 του Μάρτη οι μαθήτριες και οι μαθητές των Γ΄και Δ΄τάξεων του σχολείου μας πραγματοποίησαν έναν περίπατο στο Αλσύλλιο του Αγίου Χριστοφόρου, την τόσο σημαντική πηγή οξυγόνου  και ευεξίας της πόλης μας. Οι μικροί μας πεζοπόροι με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών των τάξεών τους διένυσαν μια πανέμορφη διαδρομή ανάμεσα στα πανύψηλα δέντρα, παρατήρησαν στοιχεία του δασικού οικοσυστήματος, απόλαυσαν την ηρεμία και τη γαλήνη και ένιωσαν τα σημαντικά σωματικά και ψυχικά οφέλη που μας προσφέρει η επαφή με τη φύση!

Την Παρασκευή, 22-3-2024, πραγματοποιήθηκε η επετειακή εκδήλωση για την Εθνική εορτή της 25ης Μαρτίου από τους μαθητές/τριες της Στ τάξης στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά καθώς και στους εκπ/κούς Παπαδοπούλου Δήμητρα, Ζουροπούλου Ζαφειρούλα, Τριανταφύλλου Γεωργία, Μπάθα Αθανάσιο, Μπαλαούρα Αλεξάνδρα, Λυσικάτου Ματίνα και Στάικο Ευάγγελο για την οργάνωση της Εορτής.

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου οι μαθήτριες και οι μαθητές των Ε και Στ΄ τάξεων του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ι.Π.Μεσολογγίου. Θαύμασαν τους αριστουργηματικούς πίνακες ζωγραφικής στη Δημοτική Πινακοθήκη της πόλης και περιηγήθηκαν  στον Κήπο των Ηρώων , σε έναν ιερό τόπο για όλους τους 'Ελληνες, καθώς εδώ γράφτηκε μία από τις ενδοξότερες σελίδες της Επανάστασης του 1821.

Τη Δευτέρα 11 Μαρτίου επισκέφτηκε το σχολείο μας η Αστυνόμος Α΄ της Τροχαίας Αγρινίου κα Σκαμπαρδώνη Ευτυχία και παρουσίασε σε όλους τους μαθητές μας ένα πρόγραμμα κυκλοφοριακής αγωγής με στόχο την ευαισθητοποίησή τους σε θέματα οδικής ασφάλειας. Τα παιδιά  παρακολούθησαν με  έντονο ενδιαφέρον την εξαιρετική παρουσίαση και εξέφρασαν τις δικές τους απόψεις για το θέμα στη συζήτηση που ακολούθησε.

Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για τη συμβολή του στη διοργάνωση αυτής της τόσο σημαντικής δράσης.

Την Πέμπτη 7 του Μάρτη , όπως συνηθίζουμε κάθε χρόνο, γιορτάσαμε το έθιμο της Τσικνοπέμπτης στο σχολείο μας. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων πρόσφερε τα απαραίτητα για το "τσίκνισμα" και μικροί και μεγάλοι διασκέδασαν σε αποκριάτικους ρυθμούς. Το γλέντι μας δεν κράτησε για πολύ καθώς ο καιρός μάς τα χάλασε και αντί για χαρτοπόλεμο βρεθήκαμε να κρατάμε στα χεράκια μας χαλάζι! Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων για την προσφορά του και ευχόμαστε σε όλους Καλές Απόκριες!

Την Παρασκευή, 1-3-2024, οι μαθητές των Α, Β, Γ και Δ τάξεων του σχολείου μας παρακολούθησαν  παράσταση Καραγκιόζη στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου με τίτλο «Τα κολλητήρια στο καρναβάλι των μικρών» από το ‘Μαύρο θέατρο Πάτρας΄.  Τα παιδιά γέλασαν, τραγούδησαν και διασκέδασαν με τις  περιπέτειες του αγαπημένου ήρωα.

• Διεύθυνση 18.117.72.224

24-05-06