Το Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ο Πέτρος και ο λύκος» από την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης (Κ.Ο.Θ.) είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές των Γ΄, Δ΄ και Στ΄ τάξεων του σχολείου μας την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2024.

«Ο Πέτρος και ο λύκος» είναι ένα μουσικό παραμύθι που γράφτηκε από τον σπουδαίο Ρώσο συνθέτη Σεργκέι Προκόπιεφ (1891-1953) με σκοπό να διδάξει τα παιδιά σχετικά με το ηχόχρωμα και τη χρήση των οργάνων της συμφωνικής ορχήστρας και να τα εξοικειώσει με αυτά, αντιστοιχώντας κάθε χαρακτήρα του παραμυθιού με κάποιο συγκεκριμένο μουσικό όργανο.

Ο Πέτρος ζει στο σπίτι του παππού του στο δάσος και ως γενναίος νέος δεν φοβάται καθόλου τους κακούς λύκους. Αγνοώντας τις προειδοποιήσεις του παππού του τα βάζει με τον λύκο, τον οποίο αιχμαλωτίζει με τη βοήθεια ενός πουλιού. Η γάτα (κλαρινέτο), η πάπια (όμποε), το πουλί (φλάουτο), ο παππούς (φαγκότο), οι κυνηγοί (πνευστά-κρουστά), ο λύκος (κόρνα) και ο Πέτρος (έγχορδα) πρωταγωνιστούν σε αυτή την πολυαγαπημένη ιστορία και διδάσκουν ευχάριστα, με τα ηχοχρώματα των αντίστοιχων οργάνων.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν το, δημοφιλέστερο ίσως, μουσικό παραμύθι στην ιστορία της κλασσικής μουσικής εργογραφίας σε live streaming μετάδοση και οι εντυπώσεις τους ήταν εξαιρετικές για τη μοναδική αυτή εμπειρία!

• Διεύθυνση 18.222.125.171

24-05-05