Παπαστράτειο Μέγαρο - Βόλτα στη Χριστουγεννιάτικη πόλη - Μαγική Αυλή

Την Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2023, οι μαθήτριες και οι μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξης του σχολείου μας είχαν τη χαρά να παρακολουθήσουν στο Παπαστράτειο Μέγαρο τη θεατρική παράσταση «Τα ψηλά βουνά», βασισμένο στο κλασικό αριστούργημα του Ζαχαρία Παπαντωνίου και να προβληματιστούν με τα θέματα που παρουσιάστηκαν και αφορούσαν στη φιλία, την προστασία του περιβάλλοντος, στην αυτοπεποίθηση και την πίστη στις δυνάμεις μας.. Στη συνέχεια, επισκεφτήκαμε στο υπόγειο του Μεγάρου μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα έκθεση με θέμα την αναλογική φωτογραφία.
Ταινίες από φιλμ, σκοτεινοί θάλαμοι και κλασικές μηχανές του περασμένου αιώνα μάς ταξίδεψαν στον μαγικό κόσμο αυτής της τέχνης. Ακολούθησε μια ξεχωριστή βόλτα στο κέντρο της πόλης με το τρένο που διαθέτει ο Δήμος για να απολαύσουμε τη χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα και αποχαιρετήσαμε τις επισκέψεις για το 2023 με παιχνίδι στη συναρπαστική γωνιά της Μαγικής Αυλής.

Παπαστράτειο Αρχαιολογικό Μουσείο

Την Πέμπτη 9/11/2023 οι μαθητές της Γ΄ και Δ ΄ τάξης του σχολείου μας  επισκέφτηκαν το Παπαστράτειο Αρχαιολογικό Μουσείο, συνοδευόμενα από τους δασκάλους τους, κα. Κατσιγιάννη, κα. Νταβράζου, κα. Κουτσογιάννη, κα. Μπαλαούρα, κα. Πεζούλα και κ. Γεροθόδωρο. Θαύμασαν με εξαιρετικό ενδιαφέρον και παρατηρητικότητα τα εκθέματα και αναγνώρισαν ειδώλια, αγγεία γεωμετρικής και αρχαϊκής περιόδου,  αξιοποιώντας τις γνώσεις που είχαν αποκτήσει στο μάθημα της Ιστορίας. Στη συνέχεια, μετέβησαν στη Γλυπτοθήκη Χρήστου Καπράλου , του σπουδαίου συντοπίτη μας γλύπτη και με ενθουσιασμό μελέτησαν τα καθηλωτικά γλυπτά του αλλά παράλληλα είδαν και μια έκθεση φωτογραφίας που φιλοξενούνταν στον χώρο. Η εκπαιδευτική εκδρομή έκλεισε με  περίπατο στα μονοπάτια του προσφάτως ανακαινισμένου Δημοτικού Πάρκου, όπου τα παιδιά χαλάρωσαν στην ηρεμία του πράσινου και ευχαριστήθηκαν στην παιδική χαρά.

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ-ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΘΕΡΜΟΥ

Τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2023, οι μαθήτριες και οι μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξης του σχολείου μας είχαν τη χαρά να επισκεφτούν το Θέρμο και να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα του ΚΠΕ/ΚΕΠΕΑ με τίτλο «Αρχαιολογικό Μουσείο Θέρμου: Ερευνώ και Ανακαλύπτω / Μικρός Αρχαιολόγος». Το πρόγραμμα ενθουσίασε ιδιαίτερα τους μαθητές μας. Επισκέφτηκαν το εκπληκτικό Αρχαιολογικό Μουσείο της περιοχής και θαύμασαν τα μοναδικά εκθέματα, κάνοντας εύστοχες παρατηρήσεις και αξιοποιώντας τις γνώσεις που είχαν κατακτήσει από το μάθημα της Ιστορίας. Στη συνέχεια, μετέβησαν στον Αρχαιολογικό χώρο για να κάνουν ένα ταξίδι στον χρόνο, συζητώντας στην Αγορά της πόλης αλλά και τιμώντας τον θεό Απόλλωνα.

• Διεύθυνση 13.58.15.223

24-05-18